Română (România)English (United Kingdom)
Home Schi

Schi

BIATLON. Dmitrii Shamaev vicecampion european în Slovacia

Dmitrii Shamaev a câștigat sâmbătă, 27 ianuarie, medalia de argint în cadrul Campionatului European de biatlon desfășurat în Brezno-Osrbile (Slovacia).

shamaev_OK

Sportivul de la CS Dinamo – Centrul Sportiv Brașov a cucerit medalia de argint în proba de urmărire (pursuit), pe care a încheiat-o în 32:54,4 minute, la 12,4 secunde de câștigător, norvegianul Isak Frey.

Citeşte mai mult... [BIATLON. Dmitrii Shamaev vicecampion european în Slovacia]

BIATLON Dmitrii Shamaev, medalie de argint la Campionatul Mondial de Schi Role

shamaevSportivul dinamovist Dmitrii Shamaev (Centrul Sportiv Brașov) a obținut o prețioasă medalie de argint în proba de masstart la Campionatul Mondial de schi-role (23-27 august), desfășurat în pitorescul Brezno-Osrblie, din Slovacia. Sportivul dinamovist a fost întrecut doar de ucraineanul Lesiuk, care a beneficiat de o tragere perfectă la cele 4 treceri prin poligon. Shamaev a avut două ținte ratate.

Citeşte mai mult... [BIATLON Dmitrii Shamaev, medalie de argint la Campionatul Mondial de Schi Role]

BIATLON. George Colțea – locul 5 la Cupa IBU de la Ridnaun!

274785027_3075812789346999_991285854418938210_nWeekendul trecut, la Ridnaun (Italia) s-a desfășurat ultima etapă a Cupei IBU la seniori, competiție la care dinamovistul George Colțea (22 de ani) a avut o evoluție remarcabilă.

În prima probă, cea de 10 km sprint, Colțea s-a clasat pe locul 14 (din 84 de participanți), la 59 de secunde de câștigătorul norvegian, astfel că a reușit să-și asigure prezența în proba de urmărire, în care doar primii 60 de spotivi pot participa.

Citeşte mai mult... [BIATLON. George Colțea – locul 5 la Cupa IBU de la Ridnaun!]

George_Coltea_CE_juniori_2022George Colțea (21 de ani) a fost la un pas de podiumul de premiere la Campionatul European de biatlon pentru juniori de la Pokljuka (Slovenia). Sportivul dinamovist s-a clasat de două ori pe locul 4, atât în proba de sprint 10 km, cât și la pursuit 12,5 km. Performanța este remarcabilă, în condițiile unei concurențe foarte puternice: la sprint au fost 114 sportivi la start.

Citeşte mai mult... [BIATLON. George Colțea – de două ori pe locul 4 la Campionatul European de juniori]

Paul_Pepene_JO_2018Comitetul Olimpic și Sportiv Român a definitivat delegația tricoloră pentru Jocurile Olimpice de iarnă Beijing 2022 (4-20 februarie). Din lot fac parte și opt sportivi dinamoviști, la trei discipline sportive. Cel mai experimentat dintre ei este Paul Pepene (33 de ani), aflat la a patra sa participare la Jo de iarnă, după Vancouver 2010, Cochi 2014 și PyeongChang 2018. Paul Pepene a fost desemnat de altfel portdrapel al delegației României la festivitatea de deschidere, alături de Raluca Strămăturaru (sanie).

Citeşte mai mult... [JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ. Opt sportivi de la Dinamo – Centrul Sportiv Brașov merg la Beijing. Paul Pepene - portdrapel]

Pagina 1 din 10

<< Început < Anterior 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Următor > Sfârşit >>

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)